Często zadawane pytania i odpowiedzi

Najczęściej zadawane przez naszych Klientów pytania:

Pytanie: W wyniku kolizji drogowej mam zniszczony samochód, wina leży po stronie drugiego kierowcy, w warsztacie powiedziano mi, że naprawa potrwa ok. 2 tygodni. Samochód potrzebuję do dowożenia dzieci do szkoły, dojazdów do miasta – regularne wizyty lekarskie (zaznaczam, iż mieszkam 5 km od miasta). Ubezpieczyciel kwestionuje moje prawo do auta zastępczego mówiąc, że nie prowadzę działalności gospodarczej. Czy ma rację? Anna
Odpowiedź: Ubezpieczyciel nie ma racji, ma Pani uprawnienie do auta zastępczego, gdyż przysługuje ono także konsumentom (stwierdzone min. w postanowieniu Sądu Najwyższego z dnia 8 września 2004 roku (sygn. Akt IV CK 672/03).

Pytanie: Czy muszę powiadomić Ubezpieczyciela o fakcie, iż zamierzam skorzystać z auta zastępczego? Rafał
Odpowiedź: Powiadomienie Ubezpieczyciela umacnia Państwa pozycję w zakresie dalszego dochodzenia należności za wynajem, dlatego też warto złożyć krótkie oświadczenie na temat przyczyn uzasadniających skorzystanie z auta zastępczego (np. związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, dowozem osoby chorej do zakładów opieki zdrowotnej, dzieci do przedszkola, szkoły, koniecznością dojazdu do pracy), przyjęcie tegoż oświadczenia powinien poświadczyć Ubezpieczyciel.

Pytanie: Czy mogę skorzystać z auta zastępczego w wyższej klasie niż moje uszkodzone auto? Tomasz
Odpowiedź: Przyjmuje się zasadę, że auto zastępcze powinno być tej samej klasy co pojazd uszkodzony i tak np. w przypadku uszkodzenia Forda Focusa możemy wynająć Citroena C4, Skodę Octavię.

Pytanie: Czy Kancelaria przyjmuje na siebie odpowiedzialność za odzyskanie od Ubezpieczyciela kosztu wynajmu auta zastępczego? Czy są jakieś wyłączenia? Piotr
Odpowiedź: Tak, to Kancelaria podejmuje się odzyskania należności za wynajem, jednakże nie dotyczy to sytuacji gdy zostaną zatajone jakieś ważne informacje dotyczące zdarzenia np., że nie była to wina drugiego kierowcy, że był Pan pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, wina sprawcy nie została jednoznacznie stwierdzona itp.

Pytanie: Czy Ubezpieczyciel ma prawo określić maksymalną stawkę za jaką można wynająć pojazd zastępczy? Marta
Odpowiedź: Zgodnie z obowiązującym prawem Ubezpieczyciel nie ma prawa określić maksymalnej stawki za jaką można wynająć pojazd zastępczy, nie może polecić ani nakazać Państwu korzystania z usług konkretnej wypożyczalni samochodów, narzucać żadnych limitów, np. kilometrów, które można przejechać wynajętym autem ani limitu czasu, przez jaki ma się prawo korzystać z tego pojazdu. Przysługuje Państwu prawo do wynajęcia pojazdu tej samej lub niższej klasy. Zgodnie z przepisami prawa (Kodeks Cywilny art. 361, 363, i 415, Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24.03.2000r. DU. Nr 26 poz. 310 w sprawie OC), ubezpieczyciel w zakresie OC, zobowiązany jest zaspokoić roszczenia poszkodowanego w takim stopniu, aby nie odczuwał żadnych strat związanych z zaistnieniem szkody. A przecież pokrycie kosztów naprawy Państwa samochodu i wynajmu pojazdu zastępczego, to jedynie podstawowe roszczenia jakie można zgłosić.